Skip to main content
Pályázat

Napelemes rendszer telepítésének támogatása mikro-, kis- és középvállalkozásoknak (GINOP-4.1.3-19)

By 2020.05.07.augusztus 24th, 2021No Comments

Pályázók köre:
Mikro-, kis- és középvállalkozások,

  • amelyek rendelkeznek legalább 3 lezárt üzleti évvel, vagyis 2016. január 1-jén már működtek és a 2018. évi mérleg és eredménykimutató beszámolójukat az e-beszamolo.hu oldalra feltöltötték;
  • akiknek legalább 1 fő teljes munkaidős dolgozójuk volt az előző 3 üzleti évben;
  • amelyek, kettős könyvvitelt vezető gazdasági társaságok. (Az egyéni vállalkozások, illetve az egyszerűsített könyvelést végző KATA-s vállalkozások nem!)

Támogatható tevékenységek:
Minimum 5 kWp maximum 15 kWp névleges teljesítményű napelemes rendszerek telepítése, valamint az ehhez kapcsolódó csatlakozó, mérő és szabályozó berendezések beszerzése.

Fontos:

  • A napelemes rendszer csatlakozási teljesítményét legfeljebb 20%-kal haladhatja meg a beépített napelemek összesített névleges teljesítménye. A csatlakozási teljesítmény a hálózatra kapcsolódó inverter(ek) összesített névleges hálózati csatlakozási teljesítménye.
  • A napelemtelepítés névleges teljesítményének éves termelő kapacitása nem haladhatja meg a fejlesztéssel érintett épület villamosenergia igényét.

Nem nyújtható támogatás:

  • Lakás/lakhatási célú ingatlan hasznosítására.
  • Ha nem tetősíkra történik a telepítés!
  • Amely épület kevesebb mint 1 éve nem volt használatban, és nincs éves áramfogyasztása.
  • Amely épület tetőszerkezete statikai szempontból nem bírja el a max. 15 kg/m2-es terhelést.
  • A 2018. évi gyártás előtti anyagok és berendezések beépítésére.
  • Meglévő napelemes rendszer cseréjére, bővítésére.

Támogatás mértéke:
A névleges napelem teljesítményre vetítetten (napelem panelek száma x 1 db napelem tábla teljesítménye = beépített napelem rendszer névleges teljesítménye) max. 200.000 Ft/kWp, vagyis egy 10 kWp teljesítménynél 2 millió Ft, vagy egy 15 kWp teljesítményű napelemes rendszernél 3 millió Ft vissza nem térítendő támogatásban részesül, függetlenül a beruházás valós költségétől.

Számításunk, illetve a tapasztalatok szerint egy 15 kWp-es rendszer kb. nettó 4-4,5 millió Ft-ból valósítható meg. Saját erő szükséglet kb. 1-1,5 millió Ft. Évente 35 Ft/kWh áramegységdíjjal számolva 577.000 Ft megtakarítást lehet elérni, így egy 15 kWp rendszernél 1-1,5 mFt sajáterő szükségletnél 2-3 év alatt megtérül a fejlesztés! Ez a kisebb rendszerekre is igaz!

A megvalósítás időtartama:
A beruházás megvalósítására rendelkezésre álló idő 18 hónap, amelyet a támogatási okirat hatályba lépésétől kell számítani, de saját kockázatra a pályázat benyújtását követően megkezdhető. Ha nyer a pályázat, a felmerült költségeket utólag el lehet számolni és megtérítik, ha nem nyer, nincs támogatás.

A fejlesztésbe bevont épületre vonatkozó tulajdoni kérdések:
A pályázó 1/1 arányú tulajdonában van, vagy olyan, legalább 5 éves határozott idejű bérleti szerződéssel rendelkezik, amely nem mondható fel, illetve a bérbeadó hozzájárul a napelem telepítéséhez és az eszközök pályázó könyvelésében történő aktiválásához.

A pályázatok értékelése/bírálata:
A benyújtott pályázatokat pontszám alapján sorba állítják és a várhatóan a 23 milliárd Ft-os keret nagyságáig a folyamatos bírálaton nyertes pályázók kapnak támogatást.

Elszámolás:
A felhívás szerint a nyertes pályázók részére utólag, a napelem telepítése és elszámolása után a csatlakozási megállapodás, a műszaki ellenőr dokumentuma, valamint az áramszolgáltató által felszerelt ad-vesz óra és szolgáltatói szerződés benyújtását követően beküldött dokumentumok és fotódokumentáció alapján egyösszegű kifizetés történik. Előleg nincs.

Pályázatok benyújtása:
A pályázat benyújtására 2019. június 17. 10 órától 2020. szeptember 30. 12 óráig van lehetőség.

A pályázati felhívást 2020. április 27-én lezárták.